Brožura pomůže zastupitelům v obcích k lepší orientaci v odpadové problematice
Jihomoravský kraj – Obsáhlá tištěná brožura s podrobnými informacemi o odpadovém hospodářství míří v těchto dnech k zastupitelkám a zastupitelům do všech obcí v Jihomoravském kraji. Publikaci připravilo hejtmanství ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s.
„Obce jsou těmi nejdůležitějšími partnery, s nimiž intenzivně a dlouhodobě pracujeme na tom, aby systém odpadového hospodářství v kraji fungoval co nejlépe. Brožuru obdrží všechny zastupitelky a všichni zastupitelé v obcích a městech Jihomoravského kraje, což představuje více než 6,5 tisíce osob,“ popsal Karel Podzimek, radní Jihomoravského kraje pro oblast životního prostředí a energetiky. Příručka podle jeho slov voleným zástupcům samospráv mimo jiné připomene platnou hierarchii nakládání s odpady, zopakuje základní principy a pravidla třídění odpadů a seznámí je s dosaženými výsledky tříděného sběru v kraji.
„Správně nastavit odpadové hospodářství v obci není jednoduchá, ani rychlá záležitost, jde spíše o běh na dlouhou trať. Brožura nám pomůže v lepší orientaci v obsáhlé problematice nakládání s odpady,“ uvedl Lukáš Volánek, místostarosta města Rosice.
Publikace bude k dispozici také v elektronické podobě na webu kraje a na stránkách jihomoravsky.trideni.cz, kde najdou zájemci i další informace o odpadové problematice.
Na jednoho obyvatele Jihomoravského kraje připadlo v uplynulém roce 21,5 kg vytříděného papíru, přesně 15,5 kg plastů, 14,1 kg skla, 24,4 kg kovů a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkem to představuje téměř 76 kg využitelných odpadů, které v průměru vytřídil každý obyvatel kraje v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů, menších nádob přímo u domů, ve sběrných dvorech či výkupnách druhotných surovin. Dobře si obyvatelé kraje vedou v třídění kovů, rezervy naopak mají v separaci ostatních komodit.
Aktuálně se na území Jihomoravského kraje nachází více než 43 tisíc barevných kontejnerů ve veřejné sběrné síti a více než 111 tisíc malých nádob, umístěných přímo u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na papír. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí. Postupně se snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Jedno veřejné hnízdo v kraji slouží průměrně 84 obyvatelům.