Jedná se o vítěze jednotlivých kategorií v soutěžích My třídíme nejlépe, které každoročně oceňují obce regionu v třídění vysloužilých elektrozařízení. Slavnostní vyhlášení výsledků obou soutěží proběhlo dnes v Královské kapli národní kulturní památky Hrad Špilberk v Brně. V kategoriích kolektivního systému ASEKOL uspěla v kategorii do 3 000 obyvatel obec Dobšice, kde v uplynulém roce každý obyvatel průměrně odevzdal takřka 5 kg vysloužilého elektra, v kategorii obcí nad 3 000 obyvatel zvítězily Modřice s téměř 3,5 kg vytříděných elektrozařízení, zvláštní ocenění si odnesla městská část Brno-Žabovřesky.
V soutěži se hodnotily výsledky za období od loňského října do letošního září. Uspěly ty obce, které v celkovém součtu dosáhly nejlepších výsledků ve sběru drobného elektrozařízení ze sběrných dvorů a červených stacionárních kontejnerů. Souběžně byly také dnes vyhlášeny ceny v kategoriích kolektivního systém ELEKTROWIN. Ve všech kategoriích se hodnotilo období od loňského října do letošního září. Uspěly obce, které zaznamenaly největší procentní nárůst chlazení (ledniček, mrazniček), velkých a malých spotřebičů v porovnání s předcházejícím obdobím. V kategorii do 2 500 obyvatel se nejvíce dařilo městysu Doubravníku, Vracov zvítězil mezi obcemi od 2 500 do 9 999 obyvatel. V kategorii nad 10 000 obyvatel je vítězem Blansko, kde se ve sledovaném období obyvatelům podařilo vysbírat 43 tun vysloužilého elektrozařízení oproti 32 tunám v období předchozím.
ASEKOL a. s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ve všech oblastech, např. výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, elektrických nástrojů, nářadí, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístrojů pro monitorování a kontrolu a výdejních automatů (skupiny 1-10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 4 300 městy a obcemi a 3 000 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 16 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. ASEKOL za svoji společenskou odpovědnost získal prestižní národní ocenění TOP odpovědná firma. Zároveň byl za své aktivity oceněn prestižní cenou Ruban d’Honneur neboli „Stuhou cti“ v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj.
ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a likvidaci nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu. Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 25 000 000 vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti 4000 000 tun. Zaměřuje se především na chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří téměř 14 000 sběrných míst po celé České republice. Více informací naleznete na www.elektrowin.cz.