Češi za loňský rok naházeli do popelnic rekordních 3,3 milionu tun odpadků. Statistici pro to mají zajímavé vysvětlení: po předchozích letech poznamenaných ekonomickou krizí loni hospodářství opět ožilo. A obecně platí, že když se lidé mají lépe, víc nakupují a také toho víc vyhodí.
„Množství odpadu vždy souvisí s ekonomikou,“ potvrzuje Miloslava Veselá, vedoucí oddělení statistiky životního prostředí Českého statistického úřadu. „Svou roli v tom může hrát i skutečnost, že v roce 2015 se zvýšila celková zaměstnanost,“ dodává Veselá.
Na každého obyvatele Česka připadlo loni 317 kilogramů odpadků, zatímco v předchozích třech letech se jejich množství drželo jen lehce nad 300 kilogramy. A to se ekonomika začala probouzet z krize až v druhé polovině loňského roku.
Letošní čísla statistici zatím nemají, předpokládají však, že ještě porostou, protože zaměstnanost je na vůbec nejvyšší úrovni od vzniku samostatného Česka v roce 1993. V září mělo práci přes 72 procent všech lidí, kteří pracovat mohou.
Větší produkce odpadu však paradoxně neznamená, že by se skládky plnily víc než dřív. Přestože loni české domácnosti vyhodily o 80 tisíc tun odpadků víc než v roce 2014, na skládky se jich odvezlo naopak o 72 tisíc tun méně. Čím dál více Čechů totiž využívá barevné kontejnery na vytříděné suroviny, které se dají recyklovat a na skládkách nekončí.
„Loni každý Čech vytřídil 46 kilogramů odpadu, například 15 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla a plastů, 3 kilogramy kovů a 6 kilogramů ostatních odděleně sbíraných složek,“ přiblížila mluvčí ČSÚ Petra Báčová. Mezi ně patří textil, baterie, akumulátory, elektronika, dřevo, chemikálie, barvy a oleje.