Pět měsíců se lidé žijící v Hustopečích zaměřují na třídění bioodpadu. Díky tomu se snížily náklady města. Ve hře jsou bonusy.
Hustopeče – Díky biologickému třídění odpadu je doplatek z rozpočtu Hustopečí za vyvážení popelnic šedesát korun za osobu. Před pěti lety byl přitom náklad města na jednoho člověka šestkrát vyšší. Ačkoli lidé třídí už od půli roku, 200 domácností si ještě speciální popelnici nevyzvedlo. Marnáje zatím také vidina bonusů pro poctivé tříditele.
Podle Libora Sadílka, místostarosty města a předsedy představenstva společnosti Hantály, která svoz odpadu zprostředkovává, ale popelnice do konce roku na sto procent lidé rozeberou. Tvrdí, že jde o pomalejší, ovšem přirozený vývoj. „Věříme, že do konce roku už budou popelnice pryč. Každý si chodí tak, jak zrovna potřebuje,“ uvedl místostarosta. Jak řekl, v první vlně došli ti, kteří na to čekali a pro něž je třídění přirozené.
„První den si popelnici vyzvedlo asi pět set lidí. Ti ostatní přicházejí postupně,“ uvedl Sadílek. Podle něj se od třídění biologického odpadu předpokládá obousměrný efekt: výhody jak pro město, tak pro jeho obyvatele. „Pakliže město snižuje výdaje, nezvyšuje náklady lidem. Limity neexistují, mohou se promítnout jakkoliv,“ řekl místostarosta. Podle něj se s přechodem na třídění město dostalo do mnohem výhodnější ekonomické situace.
Třídění s odměnami
Obyvatelé stále ročně platí za popelnici pět set korun. Skutečné náklady jsou však ještě o šedesát korun vyšší, peníze je třeba doplácet z městského rozpočtu. Pokud se do třídění zapojí více lidí, čímž se náklady ještě sníží, uvažují zastupitelé o programu s odměnami. Bonusy se týkají jen zodpovědných. „Je správná motivační cesta odměňovat všechny stejně, když někteří jsou zodpovědnější než druzí? Ne,“ je přesvědčený Sadílek.
„Bonusy odměníme pouze ty, kteří jsou aktivní. Mohli bychom jim například navracet část poplatků a kromě peněz bychom jim mohli nabídnout i kompost, který vznikne z vytříděného zeleného odpadu,“ vysvětlil místostarosta. Podle něj ve třídění spočívá jediná možná cesta, co se hlavně ekologie a ekonomie týče.
Změna nastane v četnosti svážení. „Od začátku příštího roku pozměníme systém svozu odpadu. Klasické popelnice na komunální odpad pracovníci Hantálů odvezou jedenkrát za čtrnáct dní. A to bude doplňováno právě svozem bioodpadu,“ potvrdil Ondřej Němeček z odboru životního prostředí Městského úřadu Hustopeče. V letních měsících bude vyvážení odpadů četnější kvůli možnému zápachu.
Hustopeče se tříděním bioodpadu připojily k dalším obcím, které se už programu Čistý jihovýchod účastní. V současné době jich je dvanáct z pětadvaceti. Podle ředitelky Hantálů Jany Krutákové by měly být na jaře příštího roku už vybaveny všechny obce. Zároveň přiznala, že skoro nikde popelnici nepoužívají všechny domácnosti. „V každé obci je počet rozdílný. Popelnice ale lidé plně rozebrali pouze ve Velkých Pavlovicích a Tvrdonicích,“ upřesnila Krutáková.